Naujienos
- Titulinis
- Naujienos ir renginiai
- Naujienos
Paauglių festivalis „Misija: išgyventi kultūros potvynį“ subūrė šimtus dalyvių
2025 - 04 - 14Balandžio 7–11 dienomis per Palangą nuvilnijo pirmasis paauglių kultūros festivalis „Misija: išgyventi kultūros potvynį“, sulaukęs daugiau nei 400 dalyvių. Renginių ciklo metu moksleiviai susitiko su žinomais Lietuvos rašytojais, poetais, iliustruotojais, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, slemo ir komiksų edukacijose bei išlaisvino savo vaizduotę – viskas vienoje vietoje ir gyvai.
Festivalio programa buvo įvairialypė – nuo knygų pristatymų iki performatyviosios poezijos dirbtuvių. Pirmąją festivalio dieną bibliotekoje pasirodė rašytoja Aušrinė Tilindė, kurios knygos „Šiurpnakčio istorijos“ ir „Dvylika kruvinų plunksnų“ itin domina jaunuosius siaubo istorijų gerbėjus. Vėliau tą pačią dieną su moksleiviais susitiko rašytoja Neringa Vaitkutė, atvėrusi savo knygos „Odilės pasaka“ magišką pasaulį ir pakvietusi vaikus diskutuoti apie talismanus, netgi kurti lietuviškus prakeiksmus.
Antrąją festivalio dieną žodis tapo gyvu veiksmu – slemo dirbtuvėse su poete Renata Karvelis dalyviai ne tik klausėsi poezijos, bet ir patys ją kūrė bei išdrįso pasirodyti improvizuotose slemo varžybose. Slemas – tai poezija, atlikimas, bendruomenė ir emocija viename. Renginys vyko ne tik bibliotekoje, bet ir Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijoje „Palangos gintaras“.
Trečiąją dieną festivalio ritmas nesustojo – vyko Agnesos Kenešytės-Gricės knygos „Purslai“ pristatymas, o paaugliai dalyvavo jautrioje refleksijoje: dalyviai anonimiškai įvardijo savo problemas, vėliau traukė svetimas ir ieškojo joms sprendimų. Tai buvo ne tik literatūrinė, bet ir emocinio sąmoningumo pamoka. Vėliau moksleiviai susitiko su Daina Opolskaite – viena subtiliausių šiuolaikinės prozos kūrėjų, kalbėjusia apie literatūros vaidmenį mūsų kasdienybėje, draugystę, vienišumą ir skaitymo galią.
Ketvirtąją festivalio dieną – kūrybinis proveržis. Rašytoja Sandra Romienė vedė kūrybinio rašymo dirbtuves, kurių metu mokiniai išbandė laisvojo rašymo metodus, mokėsi pažinti savo balsą, o Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko komiksų ir gyvo piešimo edukacija su žinoma iliustruotoja Greta Alice, kurios talentas piešti mintis „čia ir dabar“ sužavėjo ne vieną.
Paskutinę festivalio dieną – įkvepianti dviguba kulminacija. Jurga Vilė, išgarsėjusi su grafiniu romanu „Sibiro haiku“, dalijosi prisiminimais apie gyvenimą Niujorke, pažintį su Jonu Meku ir pasakojo apie naujausią savo knygą „Meko sodas“. Vėliau rašytoja Ilona Ežerinytė kvietė vaikus pažinti istorijų gimimo mechanizmus – nuo idėjos iki siužeto, nuo smalsumo iki tikėjimo savo kūrybine galia.
Be renginių, festivalio metu vyko literatūrinis konkursas „Trumpos Palangos istorijos“, į kurį buvo atsiųsti net 32 darbai iš visos Lietuvos. Nors iš pradžių planuota apdovanoti tik tris dalyvius, kūrinių kokybė ir kūrybiškumas paskatino komisiją išplėsti apdovanojimų sąrašą – prizai įteikti net aštuoniems jauniesiems autoriams. Šis konkursas dar kartą priminė, kad kūryba neturi ribų – nei geografinių, nei amžiaus, nei žanro. Kai atveri duris vaizduotei, ji visada randa kelią.
„Misija: išgyventi kultūros potvynį“ – tai kvietimas paaugliams įsitraukti į kultūros gyvenimą čia ir dabar, nelaukiant kol jie „paaugs“. Tai įrodymas, kad ir mažesniuose miestuose gali vykti kokybiški kultūriniai renginiai, kurie ne tik įkvepia, bet ir atveria kelius saviraiškai. Galbūt kai kurie festivalio dalyviai ateityje patys taps rašytojais, iliustruotojais ar slemeriais – svarbiausia, kad jie žino: jų balsas, jų istorija ir jų idėjos svarbios jau šiandien.
Jau artimiausiomis dienomis startuos fotografijų konkursas – paskutinis festivalio akcentas, kviečiantis dalyvius savo literatūrinius įspūdžius fiksuoti vaizdais.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Palangos miesto savivaldybė
Pranešimą parengė Palangos viešoji biblioteka