Audriaus Gražio tapybos darbų paroda

Šįkart Palangos viešosios bibliotekos parodų salėje visą vidurvasarį lankytojams atvira Audriaus Gražio, Lietuvos dailininkų sąjungos nario, tapybos darbų ekspozicija. Dailėtyrininkai teigia, kad menininko kūryba pasižymi gana savita išraiška, intensyvia emocija. Daugiasluoksniškumas, poetiškumas it indų mandalose – turbūt dažniausiai išgirstami epitetai.

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Leonido Donskio: „Audrius Gražys mums atveria savo tylių struktūrų ir puantilistinio laiko pasaulį. Puantilistiniame laike kiekvienas pasaulio fragmentas turi tylią savo paties egzistenciją. Skirtingai nuo linijinio ir ciklinio laiko su jų vidinėmis svarbos ir globalinio matomumo hierarchijomis, puantilistinis laikas neatsako į mūsų klausimus – nei kas mes esame, nei kokios ateities galime tikėtis. Tai – rėkiančio dėmesio sau siekimo, nuogumo, savęs eksponavimo, dvilypumo, neaiškumo ir miglotų tapatybių laikas. Mūsų pasaulis – pasaulis žmogaus, turinčio keletą tapatybės plotmių, kurias jis desperatiškai bando surinkti į vieną vietą ir sujungti, bet jaučia, jog kiekviena jo tapatybė išslysta iš rankų ir įgyja nepriklausomą egzistenciją. Tylių struktūrų pasaulis mums siūlo klajoklių, globalinių praeivių ir virtualinės minios epizodų gyvenimą. Vis dėlto kiekvienas gyvenimo ir mūsų tapatybės fragmentas yra svarbus. Nieko nėra reikšmingo šiame tėkmės ir nenutrūkstamos kaitos pasaulyje. Įdėmiai pažvelk į save kiekvienoje laiko atkarpoje, nes rytoj būsi ją praradęs – tai žinia, kurią siunčia gilus, refleksyvus, bet sykiu spontaniškai įvairiapusis ir nenuspėjamas Audriaus Gražio menas.“ Menotyrininkė Nijolė Adomonytė menininko darbuose įžvelgia: „Autorius, mąstantis vien forma ir nepageidaujantis verbalių komentarų, vis dėlto nėra nebylaus meno šalininkas. Jo kūriniuose nedviprasmiškai pasisakoma apie laikinos būties ir amžinumo konfliktą, baimę nebūties akivaizdoje ir savistabos „čia, dabar“ žavesį, pripažįstamas gyvybės baigtinumas ir tikima reinkarnacija.“ Akivaizdu, abstrakcionisto tapyba priverčia suklusti ir susimąstyti skubantį individualiose kasdienybėse šiuolaikinį žmogų.

Kas jautru, artima, dažnai aktualu. Tai aktyvus ir paklausus menininkas, surengęs gausybę personalinių parodų. Jo darbai eksponuoti grupinėse parodose ne tik Lietuvoje, bet ir Danijoje, Suomijoje, Brazilijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Belgijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Japonijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Baltarusijoje, Uzbekijoje, Rusijoje, Gruzijoje, Švedijoje, Turkijoje, Olandijoje ir kitur.

Už meninę veiklą Vilniaus dailės akademijos tapybos katedros 1989 metų laidos menų magistras, tapytojas Audrius Gražys yra pelnęs įvairių apdovanojimų tarptautiniuose tapybos simpoziumuose, trienalėse. 2003 m. Portugalijos prezidentas Jorge Sampaio Audrių Gražį apdovanojo Portugalijos Respublikos Garbės Nuopelnų ordinu.