Pradžia / Naujienos / Lagamine telpanti miesto istorija

Lagamine telpanti miesto istorija

Palangos viešoji biblioteka šiemet ir vėl tradiciškai dalyvauja Kurorto muziejaus organizuojamame renginyje „Palanga: istorijos atspindžiai“. Praėjusiais metais biblioteka pateikė retus, senus periodinius leidinius. Šiemet – artefaktus, susijusius su Emilija Adikliene (1906–1993) ir jos kraštotyrine veikla. Vieni vertingi – kaip autentiška dokumentinė medžiaga, pavyzdžiui, kaimų istorijos, kiti įdomūs – kaip jos pačios gyvento laikmečio artefaktai.

E. Adiklienės darbai

Palangoje E. Adiklienė buvo ryški asmenybė, itin atsidavusi kraštotyros darbui: organizavo įvairias temines kraštotyros ekspedicijas po senąją Palangą ir jos apylinkes, rinko etnografinius eksponatus, rengė kraštotyrines parodas, rašė straipsnius į spaudą. XX a. 7-8 dešimtmečiais buvusi pedagogė suformavo kraštotyros darbo mieste tradiciją, vadovavo LTSR Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijos Palangos skyriui.

Emilijos Adiklienės iniciatyva aprašytas Palangos pajūris iki Latvijos sienos, 1978–1982 m. išvaikščiotas ir užfiksuotas Palangos senamiestis ir centras iki Rąžės upelio. 1983–1984 m. aprašytos miesto gatvės nuo Rąžės kairiojo kranto iki buvusios Vokietijos sienos. 1985–1990 m. kraštotyrininkė aprašė Kontininkų kaimą, nuo 1990 m. pradėjo tyrinėti Vanagupės ir Užkanavės kaimus. E. Adiklienė parengė kraštotyros darbų apie Palangos gatvių istorijas, senuosius palangiškius. Per 12 metų parašytos 24 miesto gatvių istorijos. Tai žinios apie namus, gyventojus, verslus, papročius, tradicijas, mitybą. Tai reikšmingiausi kraštotyrininkės darbai, kuriuose užfiksuotas miestelio vystymasis nuo XIX a. pab. – XX a. pr.

Eksponatai

 Palangos kurorto muziejuje visą balandžio mėnesį bus eksponuojami su E. Adiklienės kraštotyrine veikla susiję pavieniai artefaktai – originalus jos lagaminas, autentiška rankraštinė kraštotyrinė medžiaga, leidžianti suprasti, kaip ji sistemindavo medžiagą bei metalinis knygos aplankas ant kurio iškaltas Palangos herbas. Knygoje – susegtas palangiškio etnografo, fiziko, profesoriaus I. Končiaus „Palangos kraštas“ (parašyta 1925 m. kartu su V. Ruokiu). Šiandien šis eksponatas vertingesnis dėl paties įrišimo būdo, o daug metų atgal – ši knyga buvo sunkiai prieinama skaitymui. Labiausiai palangiškius turėtų sudominti 1816 m. „Senosios ir Naujosios Palangos inventorizacijos“ nuorašas.

Palangos viešosios bibliotekos inf.