Pradžia / Naujienos / Bibliotekoje pristatyta K. Pikūno knyga „Passport“, viešėjo fotografas Z. Kazėnas

Bibliotekoje pristatyta K. Pikūno knyga „Passport“, viešėjo fotografas Z. Kazėnas

Palangos viešojoje bibliotekoje vasario 8 d. vyko knygos „Passport“ pristatymas. Tai knyga apie Lietuvą, jos žmones ir jų sėkmės istorijų mozaikas iš kurių susideda vakar, šiandienos ir rytojaus šalies tapatybė. Herojai – įvairių kartų kultūros, mokslo, politikos, verslo dabarties ir istorinės asmenybės. „Passport“ tikslas – pasakoti Lietuvos ir jos žmonių istorijas, kurios iš pažiūros sėkmingos, tačiau turi daug tamsių puslapių.

Leidinį, kurio dėmesio centre yra žmogaus asmenybės santykis su jį supančia aplinka, pristatė jo sudarytojas Kęstutis Pikūnas bei žinomas Lietuvoje fotografas, žurnalistas, Zinas Kazėnas, papasakojęs daug įdomių istorijų.

Per renginį Kęstutis Pikūnas sakė, kad pagrindinis knygos akcentas – žmogus: „Bandėme suburti labai skirtingus žmones, skirtingus tiek savo patirtimi, tiek savo amžiumi. Norėjome rasti balansą tarp patirties ir jaunatviško maksimumo siekimo“.

Knygos sudarytojas, kalbėdamas apie knygos turinį, pristatė renginio svečią ir ketvirtos dalies herojų Ziną Kazėną: „Man buvo didžiulė garbė ir džiaugsmas susipažinti su Zinu Kazėnu, kuris 1988–1991 m. buvo Sąjūdžio fotografu ir įamžino to meto įvykius Lietuvoje. Mūsų foto esė, kurį sudaro 24 puslapiai, tikslas – parodyti Lietuvą, kokia ji buvo tuo metu. Labai apsidžiaugėme sužinoję, kad Zinas buvo vienas iš tų fotografų, kuris nufotografavęs visada užsirašydavo vietą ir datą, kas tuo metu buvo pakankamai reta. Tai padėjo kiekvieną nuotrauką susieti su konkrečiais įvykiais.“ Fotografas Zinas Kazėnas pasidžiaugė, kad buvo įvertintos jo nuotraukos ir gausiai panaudotos solidžiame ir išskirtiniame leidinyje.

Susirinkusieji uždavė nemažai klausimų, domėjosi leidinio atsiradimo istorija, knygos rengimo eiga, herojų atrankos kriterijais. Klausimų turėjo ne tik leidinio sudarytojui, tačiau ir svečiui Z. Kazėnui, kurio darbus palangiškiai gerai žino. Pas dažną namuose dar ir dabar knygų lentynoje stovi Z. Kazėno fotoalbumai „Palanga“, išleisti 1977, 1978 ar 1985 m. „Minties“ leidykloje.

Su „Minties“ leidykla, kaip pasakojo pats Z. Kazėnas, pradėjo bendradarbiauti 1965 m. Rengė jiems plakatus, atvirukus, kalendorius, įvairią turistinę literatūrą, fotoalbumus. Pirmasis Z. Kazėno fotoalbumas „Palanga“ pasirodė 1977 m. Jį „Minties" leidykla išleido 40 000 egzempliorių tiražu.  Po metų pasirodė gerokai didesnis fotoalbumas. 94 albumo puslapiuose tilpo apie 100 vaizdų. Po šio albumo išleidimo jį pokalbiui pasikvietė CK. Teko pasiaiškinti, kodėl nėra Lenino paminklo fotografijos. 1985 m. išleistam fotoalbumui „Palanga“ pratarmę parašė profesorius Česlovas Kudaba. Didelio formato leidinyje tilpo gerokai daugiau vaizdų negu ankstesniuose.

Z. Kazėnas Palangos viešojoje bibliotekoje papasakojo, kad daug problemų iškildavo ir norint fotografuoti Palangą iš oro. Palanga, kaip žinia, buvo tuometinės Sovietų Sąjungos pasienyje, o pastarasis būdavo budriai saugomas. Norint pakilti iš Palangos aerouosto su mažu lėktuvėliu ir paskraidyti virš Palangos, reikėdavo gauti leidimą iš biurokratų, tačiau net ir gavus leidimą pakilti virš Palangos, džiūgauti dar per anksti, nes dar neaišku, kokia bus diena. Jei bus apsiniaukusi, lietinga, tai geriau ir nekilti, nes gerų fotografijų vis tiek neišeis. Bet kartą, atsimena Z. Kazėnas, buvo ypač giedra diena, kokią praleisti būtų nuodėmė. Laimei pasitaikė drąsus lakūnas. Paskraidėme virš Palangos, padariau daug įspūdingų nuotraukų. O oficialų leidimą skraidyti, kaip vėliau sužinojau, atsiuntė tik po trijų dienų.

Po renginio, kai svečiams parašai į knygos „Passport“ priešlapius jau buvo K. Pikūno įrašyti, fotografas Z. Kazėnas, atvertęs pianino dangtį, smagiai sugrojo keletą akordų.